Y: Son Erkek – Brian K. Vaughan

17 Şub Y: Son Erkek – Brian K. Vaughan

Bağdat’ın Aslanları ve Saga serisinden sonra Brian K. Vaughan tarafından yapılmış her işi takip etmeye karar verdim. Sağolsun kendisi oldukça çalışkan ve üretken bir kimse. Oldukça iyi işler yapıyorlar. Baktım ki Brian K. Vaughan tarafından yapılmış Son Erkek diye bir seri var. Ad olarak enteresan konu olarak enteresan bir çizgi roman. Güzel olması çok yüksek olasılık dedim ve hemen okumaya başladım.

Fakat okumaya başlar başlamaz farkettim ki Brian K. Vaughan tarafından yazılmış ama benim beğenemeyeceğim şeylerde olabilirmiş. Aslında kötü diyerek kestirip atılamaz. Atamam daha doğrusu. Çünkü bu benim beğenemediğim bir çizgi roman. Bir çok kimse için çok güzel bir seri olabilir Son Erkek. Ben sizlere benim beğenmediğim noktaları sayayım, sizlerde çizgi orman hakkında bilgi sahibi olun ve ona göre başlayın ya da başlamayın. Tabi her halükarda okunmalı yani okunması zararlı vs. olacak değil. Ama seri on ciltten oluşunca maddi olarak biraz sıkıntılı olabilir okuyucular için.

Tipik holivud filmlerini bilirsiniz. En meşhurlarından olan bir karakter vardır hani her şeyi berbat eder, asla silah kullanmaz, öldürmek yok der sözde mesaj verir, en olmadık yerlerde en olmadık çıkışları yapar tam bir aptal gibi davranır ve yinede hayatta kalır. (Gerçi bu karakterin neden böyle herşeye atladığını ilerleyen kısımlarda anlıyoruz ama yinede yeterli değil) İşte bu tip karakterlerden biri ile karşı karşıyayız; Bay Yorick… Birde maymunumuz var. Bu maymunda aynı sahibi gibi herşeyi berbat eden maymunlardan. Son erkek kalan Yorick’i ele veren, sürekli maskesini düşüren ve kaçıp bir yerlere kaybolan vs. Ama ne hikmetse maymunu doğru dürüst tutan ya da ona bir tasma geçiren yok. Sorun yaratması olmazsa olmaz sanki hayvanın. O kadar sıkıcı bir hal alıyor ki bazen. Gerçi bunu sevimli bulanlar olabilir elbette. Konu benim hayatta ısınamadığım iki hayvandan birinin maymun olması ile alakası az biraz olabilir.

Bu çok zeki ama aptalca davranan kahramanımız Yorick’in yetenekleri yok değil. Kendisi bir kaçış ustası. Ne güzel meslek değil mi? Bu yeteneği kendisine serinin sonuna kadar lazım oluyor tabi. Kız kardeşi var kendisi biraz kafayı üşütmüş durumda da olsa. Annesi var anlaşılması güç. Birde yol arkadaşları var, Ajan 355 ve Doktor Allison. Herhalde seride olan en sağlam karakterler bu ikisidir. Ara ara zamanlar arası geçişler yapıyoruz ve karakterlerin geçmişlerine gidiyoruz. Bunu çok beğendim. Hem karakterler hakkında bilgi alıyoruz, hem de neyi ne için yaptıklarını, bu aşamaya nasıl geldiklerini görmüş oluyoruz. Oldukça güzel okuma sunuyor bize.

Olayın geçtiği zamana baktığımızda ise biraz sıkıntı hissediyoruz. Düünsenize dünyada kalan son erkek sizsiniz nasıl davranırsınız? İnsanlığın kurtuluşu belki de sizin elinizde, aptalca hatalar yapıp, hayatınızı tehlikeye atmazsınız değil mi? Yani atmamalısınız eğer insanlığı bitirmek gibi bir niyetiniz yok ise. İşte hem bu açıdan hem de cinsel açıdan bir kaç kusur buldum hikayede. Kahramanımız sevgilisini bulmak istiyor ve bulmadanda hiçbir kadınla asla ama asla bir şey yapmayacağını söylüyor. Tamam çok asil bir davranış anlaşılabilir fakat duruma baktığımızda yani son erkek olduğunu düşünürsek bu kimsenin bunun mümkün olması biraz güç geliyor kulağa. Tamam yeri geliyor aldatıyor ama bunu yapana kadar aylar geçiyor hatta neredeyse yıl oluyor. Dünyada ki son erkeksiniz, bir yıl boyunca kimseyle bir şey yaşamak istemiyosunuz, genç bir erkeksiniz ve sizi zorlayan kadınlar var. Kusura bakmayın ama bu yalana kimse inanmaz. Hangi ülkenin vatandaşı gözüyle bakarsanız bakın bu çok zor. Ee tabi sen Türk mantığı ile bakıyorsun diyebilirsiniz ama dediğim gibi nereden bakarsanız bakın imkanlı değil. Hatta bir yerinde viagra yutturuyor bir hanımefendi ajanımız. Buna rağmen bir şey olmuyor ne tuhaf değil mi?

Peki neler güzel derseniz elbette çizimler. Gerçekten bir görsel şölen gibi. En çok beğendiğim kısımlardan biri o oldu. Bir diğeri ise Yorick ve maymun haricinde olan hemen hemen tüm karakterler diyebilirim. Maymuna ne çok taktın yahu diyebilirsiniz evet taktım ama yapacak birşey yok. İtici ve sevimsiz geliyor bana üzgünüm. Hele ki olayları bu kadar içinden çıkılmaz bir hale getirince. Tabi birde finalde olanlar var. Nedne tüm erkeklerin öldüğünün açıklanması kısmı. Üzgünüm ama o bölümde bana oldukça fantastik geldi. Fantastik olmaz mı olabilir elbette ama bilimsel açıklamalarla ilerleyen bir çizgi romanda bir anda konunun tuhaf bir şekilde bağlanması beni çok yakalamadı ne yazık ki.

Brian K. Vaughan’ın en sevdiğim yanlarından biri güncel konulara değinmesi. Bu yönden çizgi romanları kesinlikle çok iyi. Verdiği mesajlar çok yerinde. Bu seride de israil ve amerika ile ilgili yapılan tespitler, ülkelerin konumlandırıldığı karakteristlik özellikler çok yerinde olmuş. Doğru noktalara doğru bir biçimde değinilmiş. Sadece bu açıdan bile okunabilir.

Son olarak şunu diyebilirim eğer vaktiniz varsa ve güzel çizimler eşliğinde aptal bir son erkek macerası okumak istiyorsanız okuyunuz. Eğer benim takıldığım noktalara takılıyorsanız, biraz daha düşünün.

İyi okumalar.

Kitap adı: Y: Son Erkek
Orijinal adı: Y: The Last Man
Yazar: Brian K. Vaughan
Çeviri: İlke Keskin
Yayınevi: Çizgi Düşler
Sayfa: 128
Baskı: 2013
Tür: Çizgi Roman

y-son-erkek-brian-k-vaughan

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Şubat 2016 - Metinden Notlar
    Posted at 00:50h, 12 Mart Yanıtla

    […] Bağdat’ın Aslanları ve Saga serisinden sonra Brian K. Vaughan tarafından yapılmış her işi takip etmeye karar verdim. Sağ olsun kendisi oldukça çalışkan ve üretken bir kimse. Oldukça iyi işler yapıyorlar. Baktım ki Brian K. Vaughan tarafından yapılmış Son Erkek diye bir seri var. Ad olarak enteresan konu olarak enteresan bir çizgi roman, güzel olması çok yüksek olasılık dedim ve hemen okumaya başladım. Yazının devamı için lütfen tıklayınız… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend