Yaban Muzu – José Mauro de Vasconcelos

17 Eki Yaban Muzu – José Mauro de Vasconcelos

Vasconcelos, tarzını en çok bildiğim yazarlardan biridir. Her kitabının, bir öncekinden daha iyi olduğunu bilerek okumaya başlarım. Her kitap bittiğinde de keşke hiç bitmese hep sürseymiş derim. o denli büyük bir keyif alırım. Neden derseniz bunda ki en büyük etkenlerden biri şiir gibi yaptığı anlatımıdır. Sizi sıkmadan, sanki süzülüyormuş gibi yaptığı betimlemeleridir. Tabi bunda çevirmenin de katkısı oldukça fazladır. Aydın Emeç, İnci Kut gibi üstadların çevirilerinin, bu kitaplara neler kazandırdığını bilirim.

İşte tüm bunları bilerek başladığım Yaban Muzu’nda da yine aynı duyguları yaşadım. Büyük bir içtenlikle yazılmış, sizi denizin üzerinde yatıyormuş gibi huzurla sürükleyen, ağaçlardan kuş seslerini duyarak okudum. Sonuna doğru ise keşke bitmeselerim başladı. Bittiğinde ise tıpkı “Çıplak Sokak” kitabında ki gibi bir sonla karşılaştım. Aynı tadı aldığım yeni bir Vasconcelos kitabı oldu. Tabi birde üzüntü yaşadım. Neden derseniz bir Vasconcelos kitabı daha bitmişti. Türkçe’ye çevrilen oldukça az kitabı var ve ben yazarın tüm kitaplarını okumuş olmaya bir adım daha yaklaşmıştım. Can Yayınları yeni kitapları için çalışıyor mu bilmiyorum ama umarım öyle bir çalışma vardır. Eğer yoksa ve yeni kitaplardan mağdur kalacaksak bu çok kötü. Hele ki çevremizde -kitap dünyasında bile- popüler kültürün hakim olduğu şu dönemde…

Yaban muzu, elmas arayan iki arkadaşın hikayesi. Genç ve tecrübesiz Joel ve Joel’e oğlu gibi davranan deneyimli Gregorao. Aynı kadına beslenen duygular yüzünden bir dönem ayrı kalırlar. Joel gitmeyi tercih eder ve gider. Yolculuğa beraber çıktığı arkadaşları Joel’e büyük bir kötülük yaparlar. Ormanda onu beklemeden yola devam ederler. Joel, gıdasız, silahsız ve savunmasız günlerce yol almaya çalışır ormanda. Fakat fazla dayanamaz ve bir yerde düşer kalır. Onu bulan Diolino, Joel’e yardım eder ve onu ölümden kurtarır. Joel kendine gelince intikam almak için yola çıkar. Yüzbaşıya her şeyi anlatır ve ona bu kötülüğü yapanları cezalandırır. Ama onların ölmesini istemez. Herşey yine eskisi gibi olur ve çalışmaya başlar. Gregorao ile yeniden karşılaşır ve eski günlerde ki gibi beraber yaşamaya başlarlar herşeyi unutup. Ama geçmişi unutmayan birileri vardır…

Kitabın tanıtım yazısında alttaki metin yer alıyor:
Jose Mauro de Vasconcelos”, yurdumuzda çok sevilen bir yazar. Türkçe’de ilk yayımlanan romanı “Şeker Portakalı” ve onun devamı olan “Güneşi Uyandıralım” ve “Delifişek”, daha sonra da “Kardeşim Rosinha ve Kardeşim Rüzgar”, “Kardeşim Deniz”in gördüğü ilgi çok büyük oldu. Elinizdeki bu kitabın bir başka özelliği daha var. “Jose Mauro de Vasconcelos”ta eşine az rastlanan ve doğuştan gelme bir anlatıcılık yeteneği, akıl almaz bir bellek, göz kamaştırıcı bir yaratıcılık ve insanlar konusunda engin bir deneyim var. Yazar olmaya çalışmamış, yazar olmak zorunda kalmıştır. Romanları bir yanardağın lavları gibi dışına taşmıştır. “Konuyu kafamda toparlayınca yazmaya başlarım ve bir çırpıda yazarım,” diyor. İzlediği yöntem, kitap kafasında yazılana kadar, konusunu uzun uzun olgunlaştırmaktır. Yine kendi anlattığına göre, yazı makinesinin başına geçtiğinde, kitabın çeşitli bölümlerini.ayrı ayrı yazabiliyor. Birinci bölümü bitirdikten sonra, aradaki bölümlere el atmadan, sonu kaleme alabiliyor. Brezilya’nın elmas madenlerinde elmas arayan insanların serüven dolu bu romanını “Aydın Emeç”in Türkçesiyle sunuyoruz.

Vasconcelos’un romanları nasıl yazdığını kendisi de anlatmış. Kafasında toparlıyor ve bir çırpıda kağıda döküyor. O kadar güzel bir anlatımla yapıyor ki bunu büyük üstad, kitabı okuduktan sonra aklımızda kalanlar hep en olması gereken o güzel duygular oluyor.

Her kitabında ayrı bir haz aldığım Vasconcelos’un bu güzel ve sert kitabını tavsiye ediyorum.

Kitap adı: Yaban Muzu
Orijinal adı: Banana Brava
Yazar: Jose Mauro De Vasconcelos
Çeviri: Aydın Emeç
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 168
Baskı: 1997
Tür: Roman

Yaban Muzu - José Mauro de Vasconcelos

#Yaban Muzu – José Mauro de Vasconcelos #Yaban Muzu #José Mauro de Vasconcelos

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Suheylaoen322@gmail.com'
    Süheyla ozen
    Posted at 22:53h, 07 Ocak Yanıtla

    Kitabın özetini sordum😡

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend