Yabani Manolyalar – Ahmet Altan

17 Nis Yabani Manolyalar – Ahmet Altan

Mart ayı benim için boktan günlerden oluşmakta ve halende öyle gitmekte. Ama bu tip zamanlarda okumayı seçtiğim ve sevdiğim birkaç yazar vardır. Bunlardan biri Ahmet Altan.
Yabani Manolyalar, birçok şey üzerine düşünülmüş ve yazılmış bir derleme, inceleme diyebilirim.

Her bölümün insana dokunduğu, onu yakaladığı noktalar var. Bazı şeyler böyle de düşünülebilirmiş dediğim noktalar oldu. Yahut bazı şeyler için doğru yolda olduğumu ya da ne bileyim özleştiğim yerler oldu. Eski insanların yaşadıkları hayatın detaylarını bize ağır, hüzünlü, öfkeli bir biçimde sunduğu alanlar oldu.

Bu kitap bir nefes arasında seyahate çıkmak gibi, hafif ama belki yorucu olabilir. Lakin benim ruh halime ya da tercihlerime her zaman uymuştur.
Güzel bir başucu kitabı olarak önerebilirim.

Kitap adı: Yabani Manolyalar
Yazar: Ahmet Altan
Yayınevi: Everest Yayınları
Sayfa: 192
Baskı: 2017
Tür: Deneme

Yabani Manolyalar – Ahmet Altan


Arka kapak;
Bazen geçmişte, bazen gelecekte kaybolmak istiyorum.

Hayatı, son bir beş dakika gibi, her bir dakikanın kıymetini bilerek yaşamak istediğimizde, saklamaya çalıştığımız, bastırdığımız bütün duygular ayaklanır. “Geniş zamanlarda” gizli yerlere kapatılmaya razı olsalar da, duygular bu kadar “dar ve kıymetli” bir zamanda yaşanmak, hissedilmek isterler. Hayatı o son beş dakika gibi yaşadığımızda, hayatın “son beş dakika” olduğuna karar verdiğimizde anlarız aslında kiminle olmak istediğimizi. Gerçek duygularımız, gerçek isteklerimiz, gerçek özlemlerimiz, gerçek ihtiraslarımız ortaya çıkar.

O son beş dakikada kendinize ihanet edemezsiniz çünkü.

Kendinize yalan söyleyemezsiniz orada.

Ama hayatı son beş dakika gibi yaşayamazsınız.

Bunu biliyorum.

Ama ya öyle yaşasaydınız?

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend