Yakıcı Sır – Stefan Zweig

13 Eki Yakıcı Sır – Stefan Zweig

Kısacık anları mükemmel bir dille anlatan ve onlardan bir ömürlük yol çıkartan Stefan Zweig’den bir muhteşem eser daha. Evet farkındayım beklentilerinizi arttırıyorum ama ne yapayım artmalı. Hatta en artmışı her ne ise o olmalı diye düşünüyorum.

Bir otel düşünüyoruz ve otelde bir çapkın var. Baron bir çapkın bu. Evli barklı kadını ayartıyor bir şekilde. Hoş evli barklı kadında dünden razı ya her neyse. Ama kadının bir de çocuğu var. Çocukta otelde ve ilk başlarda yakın arkadaş olduğu barondan artık farklı sinyaller almaya başlıyor. Beğenmiyor artık annesi ile olan diyologlarını. Hali ile az biraz daha geçince takipleşmeler başlıyor. Tabi çocuk daha çok çocuk, herşey için olabildiğince toy, gereğinden fazla saf ve temiz. Düşünceleri hala iyi yönde. Ama ortada iyilik yapan yok. Şehvet kurbanı olmuş, sadakatsizler var.

Çocuk bir kaç kere dikiliyor karşılarına. Hemde ne dikilme ama! Fakat bu da bir şekilde sonuç vermiyor. Sonuç vermediği gibi, suçlu duruma da sokuyor bizim çocukcağızımızı. Ama hak ediyor velet. Çok plansız programsız yahu! Bu kadar da olmaz dedirten cinsten. Fakat bir şekilde yapmasını istediğimiz şeyi yapamadığı zamana geliyoruz. Annesinin de etkisinde tabi. Ama bundan sonrasını anlatmak olmaz. Okuyunuz yahu herşeyi de benden beklemeyin 🙂

Karşımızda yine yeniden bir Stefan Zweig şaheseri. Psikolojik romanların, kısa anların en iyi anlatımlarını, yaşam kesitlerinin en güzelini çıkartan, çok ama çok erken giden yazarımız Stefan Zweig eseri. Alın bol bol alın ve çevrenize de hediye edin.

İyi okumalar.

Kitap adı: Yakıcı Sır
Orijinal adı: Brennendes Geheimnis
Yazar: Stefan Zweig
Çeviri: İlknur İgan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 96
Baskı: 2016
Tür: Roman

yakici-sir-stefan-zweig-2

Yakıcı Sır – Stefan Zweig

Arka kapak;
Kısa bir tatil için Avusturya Alplerine giden bir baron, zamanını zararsız bir flörtle renklendirmenin yollarını aramaktadır. Kendine fazlasıyla güvenen ve gönül maceralarına her zaman açık olan bu müzmin kadın avcısı, kısa sürede kendisine bir av bulmakta hiç zorlanmayacaktır. Tanışıp yakınlaşmak istediği kadının on iki yaşındaki oğluyla ahbaplık kurarak işe koyulur. Yakıcı Sır annesini elde etmek isteyen bu narsist çapkın tarafından kullanılan bir çocuğun hikâyesidir aslında. Ne var ki, yetişkin dünyası bazen masum çocuklara büyüklere göründüğünden çok daha berrak görünmektedir…

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • kamilozturk33@hotmail.com'
    EMİNE ÖZTÜRK
    Posted at 01:30h, 22 Aralık Yanıtla

    harika bir okuma oldu benim için. paylaşımınıza teşekkürler…

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend