Yakıcı Sır – Stefan Zweig

22 May Yakıcı Sır – Stefan Zweig

Stefan Zweig’dan fırtına hızıyla okunup bitirilebilen bir eser daha: Yakıcı Sır. Çapkın bir baron, tatile çıktığı sırada vakit geçirebileceği, tatilini renklendirebileceği bir gönül ilişkisi aramaktadır. Çok geçmeden avını bulur, hasta çocuğunu hava alması için tatile getiren evli bir kadını mimler. Kadın, gizli bir maceraya atılmanın heyecanını duyabileceği ve kendini çocuğuna adayıp dünya zevklerinden elini eteğini çekeceği iki döneme de yakın bir yaştadır. Ancak her iki yana da kolaylıkla çekilebilecekken ve kendini doğru ve ahlaklı bulduğu yöne gitmeye ikna etmeye çalıştığı halde, bu tecrübeli gönül avcısının ağına yakalanmaktan kendini alamaz.

Her şey çapkın baronun, kadının on iki yaşındaki oğluna yaklaşmasıyla başlar. Çünkü kadının kalbine giden yolun, önce oğlunun kalbini ele geçirmekle açılabileceğini bilecek kadar zekidir. Bu hasta ama saf oğlan, kendine böyle saygın bir arkadaş bulabilmenin heyecanı içerisindedir.

Fakat çok geçmeden, tuhaf bir şeylerin varlığını sezinler ve yetişkinlerin dünyasındaki o büyük sırrın ağırlığını duyumsamaya başlar.

Kadın için kendi oğlu, vicdanının yürüyen timsali haline gelir ve anne oğul arasında soğuk bir çekişme başlar.

Çocuk penceresinden baktığımız yetişkin dünyasını, Yakıcı Sır ile, bütün gerçekliği ve doğallığıyla görebiliyorsunuz. Duygudan duyguya, fikirden fikre sürüklenerek, her zamanki gibi müthiş anlatım gücüyle kendine hayran bırakan hikayeyi bir çırpıda okuyup bitireceğinize eminim.

Sevgiler…

Kitap adı: Yakıcı Sır
Orijinal adı: Brennendes Geheimnis
Yazar: Stefan Zweig
Çeviri: İlknur İgan
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 96
Baskı: 2016
Tür: Roman

Yakıcı Sır – Stefan Zweig

Yakıcı Sır Stefan Zweig

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend