Yalıda Sabah – Haldun Taner

23 Şub Yalıda Sabah – Haldun Taner

Keşanlı Ali Destanı’ndan sonra okuduğum ikinci Haldun Taner eseri Yalıda Sabah oldu. Bizden, hem de çok bizden, samimi ve içten mi içten hikayeler var Yalıda Sabah’da. Sadece beğenmek ya da beğenmemek değil, aynı zamanda kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz çok gerilere götüren, anılarda başıboş dolaşmanızı sağlayacak bir kitap Yalıda Sabah.

Hani bazen bazı kitaplar vardır sizi gerilerinize götürür ve orada dolaştırır. İşte Yalıda Sabah’da böyle bir kitap. Okurken şunu farkettim Sabahattin Ali’nin Sırça Köşkü’ne benzeyen bir kitap Yalıda Sabah. Özellikle bizleri anılarımıza götüemesi açısından çok fazla benzerlikler var. Aralarında -bana göre- en büyük fark ise biri İstanbul, diğeri İzmir. Biri marmara bölgesinden bizlere geliyor diğeri ise ege bölgesinden geliyor. Yalıda Sabah İstanbul kokan, içine İstanbul sinmiş bir kitap. Okurken bile kokuyu alabiliyorsunuz. Fakat bu koku şu an ki İstanbul kokusu değil. Şu an kokan şey mide bulantısı verirken, Yalıda Sabah’ta ki koku hüzünle karışık bir özlem duygusu veriyor. O zamanların İstanbul’unu kaçırmış bizler için bulunmaz bir nimet gibi Yalıda Sabah.

Ne günlermiş o günler diyorum. Her ne kadar görmesemde yaşamasamda içimden geliyor o zamanlara dönmek. Elbette imkansız, biliyorum ama içimden bazen geçiyor, yanlış zamanda berbat bir İstanbul görüyorum, o zamanların İstanbul’u ne güzelmiş diye. Elden bir şey gelmez elbet. Geçmiş geçmiştir ve geçmeye de devam etmektedir. Üzücü de olsa bu zamanını yaşıyoruz şehri İstanbul’un. Benim gibi bir egeliyi ve ege aşığına bile İstanbul’u bu kadar derin düşündürdüğüne göre, İstanbul aşığı birine neler yapar kimbilir.

Kitabın ilk sayfalarında başlayan o yoğun huzur duygusu, kapağı kapattığınızda da devam ediyor. Sanırım bu yazarın bizlere sunduğu daha doğrusu hediye ettiği enfes bir duygu. Güzel bir huzurla, güzel bir günde, güzel şeyler okuyor olmanın yarattığı o dayanılmaz mutluluk ve huzur karışımı. Sizi bilmem ama ben bu duyguyu seviyorum. Sevmeyeni var mıdır bilemiyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Yalıda Sabah
Yazar: Haldun Taner
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 104
Baskı: 2015
Tür: Hikaye

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend