Yalnızlık Sahip Olduğum Tek Şey – Franz Kafka

26 Kas Yalnızlık Sahip Olduğum Tek Şey – Franz Kafka

Yalnızlık Sahip Olduğum Tek Şey, Franz Kafka’nın birbirinden etkileyici aforizmalarının yer aldığı bir kitap. Konu aforizmalar olunca oldukça çabuk okunan kitaplar gelir aklımıza. Fakat yazarı Kafka olunca üzerinde oldukça uzun düşündüren cümleler geliyor kitapta. Hem de öyle cümleler ki bunlar, bazen birkaç kez okumak istiyorsunuz. Anlatımı bu kadar güzel olan çok az cümle gören biri için paha biçilmeyecek bir değerde olabiliyorlar.

Kitap o kadar kısa ama o kadar etkili bir kitap kiokudukça içinizden birşeylerin kağıda dökülmüş halini bulabiliyorsunuz. Dahası bu kelimeleri bazen günlerce aramış ama bulamamış olabilirsiniz. Kafka size bunları gösteriyor ve size kendi kitabında sizin hayatınızdan izler sunuyor. Bir yelerde kalan bir anıyı size, kitabından bir cümle ile çıkartıyor. Ustalık sunumunu yapıyor ve size sadece okumak ve okurken düşlere dalmak kalıyor.

Kafka’nın bu güzel aforizmalar kitabını herkese tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Yalnızlık Sahip Olduğum Tek Şey
Orijinal adı:
Yazar: Franz Kafka
Çeviri: Mustafa Fırat
Yayınevi: Zeplin Kitap
Sayfa: 80
Baskı: 2015
Tür: Aforizmalar

yalnizlik-sahip-oldugum-tek-sey-franz-kafka


Arka kapak;
Kafka’nın tüm metinlerinden derlenen Yalnızlık, Sahip Olduğum Tek Şey, bizleri büyük yazarın dünyasının derinliklerine doğru bir seyahate çıkarıyor. Burada yazdıklarımı hiç kimse okumayacak. Hiç kimse bana yardım etmeye gelmeyecek. Tüm insanlara bana yardım etmeleri emredilse bile, herkes tüm kapı-pencerelerini kapatıp yatağına girer ve yorganının altına saklanıverir. Tüm dünya o geceliğine bir otel olur âdeta Huzur mu istiyorsun?

Az insan, az eşya Böylesine anlaşılmaz ve sorumluluk duygusunu tüm acılarıyla hisseden bir insan olacağıma, keşke odandaki o mutlu dolap olsaydım da her daim seni görebilseydim. Böylece doya doya seyredebilirdim seni. Koltukta oturuşunu, mektup yazışını, yatışını, kalkışını…

Her devrim yavaş yavaş buharlaşır ve geride sadece yeni bir bürokrasinin artıklarını bırakır. İnsanların tüm kusurları; sabırsızlıklarından, yaptıkları bir işte izledikleri yöntemi daha vakti gelmeden önce terk etmelerinden ve üzerinde tartıştıkları sözde bir meseleyi sözde bir çözüme kavuşturmalarından ileri gelir.

#Yalnızlık Sahip Olduğum Tek Şey – Franz Kafka #Yalnızlık Sahip Olduğum Tek Şey #Franz Kafka

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend