Yanlışlık – Albert Camus

23 Haz Yanlışlık – Albert Camus

Her ne olursa olsun bir insan bu kadar acımasız ve duygusuz olabilir mi? Sorusuna cevap niteliğinde bir kadın karakteri barındıran güzel mi güzel bir Albert Camus eseri…

Albert Camus tiyatro eserlerini okumaya devam ediyorum. Bu eserlerin, diğer eserlerinden farklı yanları olduğu gibi benzer bir çizgiyi devam ettirdiği de oluyor. Albert Camus kitaplarına aşina olanların severek okuyacaklarını düşündüğüm bir tiyatro kitabı.

Beni etkileyen yanı bir yere hapsolmuş hayatların, bir anda başka bir hayatla hem de kendi kanlarından bir hayatla kesişmesi oldu. Bunun sonucunda insanların tepkileri ve sürdürdükleri anlamsız ya da anlamlı planlar, programlar kimi zaman gereksiz gelse de insanların genelde bu şekilde hareket ettiklerini farkettim. Tam olarak ifade etmenin zor olduğu, tuhaf bir kesit Yanlışlık.

Alıp okumanızı tavsiye ederim.

Kitap adı: Yanlışlık
Orijinal adı: Le Malentendu
Yazar: Albert Camus
Çeviri: Ayberk Erkay
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 96
Baskı: 2015
Tür: Tiyatro

Yanlışlık – Albert Camus

Arka kapak;
MARTHA: […] Bıktım usandım artık bu ruhu taşımaktan anne, günü gelse de kavuşsam o güneşin altında bütün soruların küle döndüğü topraklara. Buraya ait değilim ben.
ANNE: Keşke kavuşabilsen bir an evvel ama daha o kadar çok ki işimiz […] ama bil ki sen ait olduğun yere gidiyor olacaksın o vakit, ben yanı başında, kim bilir nereye?
Yıllar sonra evine dönen bir adamın, kendi kaderini çizmeye çalışırken başkalarının felaketi olması ufak bir yanlışlıkla açıklanabilir mi?

Camus’nün 1943 yılında kaleme aldığı Yanlışlık, yanlış zamanda, yanlış yerde bir araya gelen insanların, ölümcül bir yanlış anlaşılmanın neticesinde uğradıkları felaketin, insanın kaderiyle mücadelesinin ve kaçınılmaz yenilgisinin öyküsüdür. Aile mirası tenha bir oteli işletmekte olan anne ile kız, heyecanlarını tüketen, onları nefessiz bırakan, yalnızlığa mahkûm eden yaşamlarından kurtulmanın çaresini, başkalarının felaketi olmakta bulmuşken, artık arınmak istedikleri bu günahı son defa işlemeye hazırlandıkları sırada çıkagelen, henüz bilmeseler de evin yıllardır görmedikleri olacaktır. Bir “yabancı” olarak annesi ve kız kardeşinin hayatlarına giren oğul, attığı her adımda sakladığı gerçekler ve paylaştığı hakikatlerle kaderlerine yön çizecektir.
Albert Camus’nün bütün oyunları Can Yayınları’nda.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend