Yanlışlıklar Komedyası – William Shakespeare

19 Haz Yanlışlıklar Komedyası – William Shakespeare

Shakespeare’in komedya serilerinden biri olan Yanlışlıklar Komedyası, yazarın eşsiz üslubu ile bizlere güzel bir okuma sunuyor. Shakespeare bu eserinde bizlere hayatın içinden kısa bir kesit sunuyor. Bu kesitte aile bireyleri arasında yaşanan gülünç olayları akıcı bir biçimde anlatıyor.

Shakespeare serilerinde komedya eserlerinin ana temalarından olan gülünç olayların anlatımı, yazarın ustalığını gözler önüne serdiği gibi, kurgunun ne kadar başarılı ve ne kadar hayatın içinden yapıldığını da gösteriyor. O kadar iyi hesaplanmış bir dizi olayı okurken, hiç sıkılmıyor, yer yer gülümsüyor bazı yerlerde ise kahkaha atıyorsunuz. Sanki sahnede seyreder gibi okuyorsunuz kitabı. Bittiği zaman ise biraz daha süreseydi keşke diyorsunuz. Aslına bakarsanız bu neredeyse tüm Shakespeare eserlerinde başıma geliyor benim. Çok az eserinde bunu düşünmemişimdir.

Shakespeare’in olmazsa olmaz komedyalarından biri olan Yanlışlıklar Komedyası okunması gereken tiyatro eserlerinden biri olarak listenize girmeli diye düşünüyorum.

Şimdiden iyi okumalar.

Kitap adı: Yanlışlıklar Komedyası
Orijinal adı: The Comedy of Errors
Yazar: William Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa: 104
Baskı: 2015
Tür: Tiyatro

Yanlışlıklar Komedyası – William Shakespeare

Arka kapak;
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Yanlışlıklar Komedyası’nda olay dizisini ikiz kardeşler ve onların ikiz uşaklarının benzerliğinden kaynaklanan yanılgılar üzerine kurmuştur. Birbirini izleyen yanılgıları gülerek izleyen seyirci, oyunun başında öğrendiği acılı bir yaşam öyküsünün nasıl sona ereceğini de merak içinde bekler. Kaderin bir fırtınayla dağıttığı ailenin bireyleri bu gülünç olaylar arasında birbirini bulur. Mutlu son inandırıcı bir gelişmeyi izleyerek ortaya çıkar. Yanlışlıklar Komedyası Shakespeare’in ilk ve kısa komedyalarındandır.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend