Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway

14 Oca Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway

Uzun yıllar önce okumuştum Ernest Hemingway eserlerini. Okuduklarımın arasında Yaşlı Adam ve Deniz’de vardı. Ama dedim ya çok uzun zaman oldu. O yüzden yeniden okunması gerekenlerden biri dedim ve yeniden okudum. Çok iyi yaptığımı ise son sayfayı çevirirken anladım. Okuduğunuz eser Ernest Hemingway eseriyse, okumak yapacağınız en doğru şeydir.

Yaşlı Adam ve Deniz, yaşlı bir denizci ile onun avı arasında geçen kısa bir hikayeyi anlatıyor. Bu av öncesinde ve sonrasında olanlar da var tabi. Ama burada en güzel zaman, avı ile yalnız kaldığı zamnalarıdır yaşlı balıkçının. O an öğrendikleri o an hissettikleri o an yapması gereken gibi gördüğü şeyin aslında az biraz da hata olduğunu anladığı anlardır. Sürekli çabalayan bir adamın, çaresiz çırpınışlarını okuruz aslında. Ama bitmek tükenmek bilmeyen bir çaba, asla anlayamayacağımız bir çaresiz umut. Her çırpınışında daha da sürüklenir aslında yokluğuna ama asla vazgeçmez, asla bırakmaz elinden. Elleri tutmaz olur, gözleri görmez ama yine de içlerinde bir yerlerinde bir ışık vardır. İşte o ışık onu ayakta tutar ve kılçık haline de gelse yol arkadaşı haline gelen avı, onu karaya çıkartır. Çünkü o avcıdır ve o avı yakalamıştır. Yorgun düşer yatağına aklında ne bir düş ne bir hayal. Sadece dinlendirmek vardır yaşlı bedenini. Çünkü o avcıdır ve dinlenip devam etmelidir.

Özellikle denizi sevenlerin daha çok seveceklerini düşündüğüm bu kısacık romanı tavsiye ediyorum herkese. İlk sayfasından son sayfasına kadar içinizde bir burukluk bir hüzün rüzgarı estiren bu yaşlı adam, inanın size çok şey anlatıyor. Eğer dinlemeyi bilirseniz tabi.

İyi okumalar.

Kitap adı: Yaşlı Adam ve Deniz
Orijinal adı: The Old Man And The Sea
Yazar: Ernest Hemingway
Çeviri: Orhan Azizoğlu
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
Sayfa: 136
Baskı: 2015
Tür: Roman

yasli-adam-ve-deniz-ernest-hemingway

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • Bu Ay Okuduklarım - Ocak 2016 - Kargadan Notlar
  Posted at 00:18h, 02 Ağustos Yanıtla

  […] Uzun yıllar önce okumuştum Ernest Hemingway eserlerini. Okuduklarımın arasında Yaşlı Adam ve Deniz’de vardı. Ama dedim ya çok uzun zaman oldu. O yüzden yeniden okunması gerekenlerden biri dedim ve yeniden okudum. Çok iyi yaptığımı ise son sayfayı çevirirken anladım. Okuduğunuz eser Ernest Hemingway eseriyse, okumak yapacağınız en doğru şeydir. Yazının devamı için tıklayın […]

 • info@milosbetyeni.com'
  milosbet
  Posted at 15:10h, 28 Kasım Yanıtla

  Yazılarınızın derinlik ve çeşitlilik açısından zengin olması, beni her seferinde şaşırtıyor. Keşke daha fazla insan bu değerli kaynağı keşfetse.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend