Yazmak Üzerine – Ernest Hemingway

11 Tem Yazmak Üzerine – Ernest Hemingway

Yazmak Üzerine, Ernest Hemingway’in yazar olmak isteyenlere ya da bir şeyleri nasıl yazmalıyım sorusu olanlara, ders biteliğinde öğütlerini barındırdığı, güzel bir güzel bir eseri. Böylesi büyük bir yazardan, öneri alabiliyor olmak büyük bir olanak. Hemde kendisini kaybedeli bu kadar zaman olmasına rağmen.

Yazmanın, çok net çok geçerli kurallarının olduğunu düşünüyor yazar. Bu kuralların değişmez ve sabit olduğunu da savunuyor. İlk başta elbette bu biraz sert bir yapı olarak dikiliyor karşımıza. Fakat okudukça demek istediğini daha iyi kavramış oluyoruz. Kişisel olarak bakarsak konuya zaten anlaşmak oldukça zor. Ama böylesi büyük bir yazarın ne için böyle dediğini anlamak için önce onu okumak, ne dediğini anlamak, sonrasında ise kendi fikirlerimizle örtüşmediği yerleri kendi kendimize tartışmalıyız diye düşünüyorum. Zaten bir anda kestirip atmak, okuyan bir kimse için doğru bir tarz değildir. Öyle değil mi?

Örneğin yazarın yaşam felsefesi de olan bir kaç öğüdüne bakalım;

“Kısa cümleler yaz. Her zaman kısa bir cümleyle başla. Dinamik bir dilin olsun. Pozitif ol, negatif olma.”

Bu söz zaten hemen hemen her insanın yapması gereken önemli bir ders. Pozitif olmak her zaman artı bir puandır. Özellikle de çevrenize de yansıtmanız ve çevrenizde ki negatif kimseleri bu yolla savuşturmanız ya da onlara da ders veriyor olmanız hem sizin, hemde toplum için çok önemli. Bu tip insanların nasıl kötü sonuçlara neden olduklarını hepimiz biliyoruz.

“Kullandığın dil yaşadığın zamana ait olmalı, yoksa işe yaramaz.”

Tabi yaşadığın dönemin dilini yazman gerekiyor. Fakat burada anlatılmak istenen yüzeysel bir kullanılm tekniği değil elbette. Yaşadığın zamandan verdiğin örnekler, ileri ki dönemlerde de kullanılabilir birer ders niteliğinde ya da anlatımı olması gerekli. Elbette her okuduğumuzdan ders çıkaracağız diye bir kanun yok. Her okunan bir şey vermeyebilir. Bu biraz o yazının ne yapmaya çalıştığı ile alakalı.

Bu ve bunun gibi öğütleri çıkartıp alabileceğiniz bir kitap. Şimdiden iyi okumalar.

Kitap adı: Yazmak Üzerine
Orijinal adı: On Writing
Yazar: Ernest Hemingway
Çeviri: Deniz Kurt
Yayınevi: Altı Kırkbeş Yayınları
Sayfa: 96
Baskı: 2015
Tür: Deneme

yazmak-uzerine-ernest-hemingway

Yazmak Üzerine – Ernest Hemingway


Arka kapak;
Dünya edebiyatının devi Hemingway, nasıl yazılacağından ve yazar olunacağından bahsediyor !
Hemingway’in mektupları, romanları, konuşmaları, basılmış ve basılmamış tüm metinlerinde yer alan yazmak ve yazarlık kavramı üzerine düşüncelerini bu kitap bir araya getiriyor. Bir yandan yazmanın köşebentlerini ve özünü irdeleyen ve sunan Hemingway, diğer yandan bir nevi “yazarlara tavsiyeler” reçetesini oluşturuyor -ve elbetteki kitap, Hemingway’in bir dünya büyüğü olmasının sırlarını taşıyor!

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

2 Yorum
 • sfersatoglu@gmail.com'
  Şeyma Ferşatoğlu
  Posted at 17:46h, 30 Ağustos Yanıtla

  Okuyalım ve deneyelim. Bizde yazabilecek miyiz? Ne dersiniz yazmak o kadar zor mudur?

  • Metin Yılmaz
   Posted at 12:47h, 31 Ağustos Yanıtla

   Evet okunmalı ve denenmeli üstadın söyledikleri. İnsana göre değişen bir zorluk bence. Net bir tanım yapmak çok zor yazmak ile ilgili.

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend