Yeni Dünya – Anna Carey

19 Oca Yeni Dünya – Anna Carey

Distopya türündeki serinin ilk kitabı, dünya nüfusunun büyük çoğunluğunu silen salgından 16 yıl sonrasında Eve isimli bir kızın aşk ve yaşam mücadelesini anlatıyor diyebiliriz. Eve’nin annesinden kalan mektup o salgını şöyle tarif ediyor:

“Yakında öleceğimi biliyorum. Salgın, aşı yapılan herkesi etkiliyor. Artık uçaklar kalkmıyor, tren seferleri iptal edildi. Şehrin tüm çıkışlarına barikatlar kuruldu ve şimdi hepimiz beklemek zorundayız. Telefonlar ve internet kesileli çok uzun zaman oldu. Musluklar kupkuru ve şehirlerin bir bir elektrikleri kesiliyor. Yakında tüm dünya karanlığa gömülecek.”

Annesinin ölümünden sonra her yetim gibi karantina altındaki bir okula yerleştirilen Eve ve diğer tüm kızlara, yeni kralın kurduğu şehirde güzel bir yaşam vaat ediliyor. Okul dışına çıkamayan kız öğrencilere, dışarıdaki yaşam ve isyan etmiş erkekler hakkında korkunç masallar anlatılıyor. Tüm bunlara rağmen Eve, mezuniyet gecesinde, mezunların yataklara bağlanarak devamlı doğurmaya mecbur bırakıldıklarını öğreniyor. Arkadaşları ve kendisi aslında sadece yeni kurulan düzenin nüfusunu oluşturmak üzere kullanılan “damızlık”lardır. Bu korkunç kaderden kaçmak isteyen Eve, daha önce okulun dışına hiç çıkmadığı halde kendini asiler, vahşiler ve en kötüsü kralın zalim askerleriyle dolu dış dünyada bulur. İstemeden de olsa asilerden birine aşık olacak ve onunla yer altındaki kamplarda acı ve umut dolu günler geçirecektir.

Bu vahşi dünyada, okulda öğretilenlerin hepsinin yalan olduğunu öğrendikçe hayal kırıklığına uğrayacak:

“Bazen gerekli şeyleri bilmediğimi görüyorum. Ve bildiklerimin de yanlış olduğunu.”

Duygusuzluğa sürüklenen insanlarla tanışacak,

“Salgın sonrasında yaşam koşulları çok zorlaşmıştı ve dışarıda tam bir kaos vardı. Birçok çocuk salgın sırasında ailesini kaybetti. O kadar duygusuz bir şekilde büyümüştüm ki iki saat boyunca çocuk durmadan ağlarken hiçbir şey yapmadan öylece bekledim. Bir çete annesini vurmuştu. Umursamadım. İçim tamamen bomboştu. Yaşadıkları bana dokunmadı bile çünkü içimde dokunabileceği hiçbir şeyim kalmamıştı. Ben çok duygusuzdum. Hala aklıma geldikçe çok utanırım.”

Yeri geldiğinde bu insanlara sevginin ne demek olduğunu anlatacak,

“Herkesi sevebilirsiniz. Sevgi sadece birine çok fazla değer vermek, onu önemsemektir. O kişinin size çok şey ifade etmesidir. Onun olmadığı bir dünyada mutsuz olmanız demektir.”

Hayatla ilgili müthiş tespitlerde bulunacaktır.

“Yaranın kanayıp büyümesine ve aramızdaki küslüğü sürdürmesine izin vermiştim. O zaman çok önemli bir gerçeği anlamıştım: İki kişi arasındaki ilişki, aralarındaki konuşulmamış şeylerle sınanır.”

Distopya çoğunlukla ilgimi çeken bir tür olmuştur bu yüzden sıkılmadan okudum. Fakat okumaya başlamadan önce, kült, kendine hayran bırakacak bir distopya beklentisine girmemenizi öneririm. Kitaptan ancak bu şekilde zevk alabilirsiniz. Sade bir dille yazılmış, genç kesime hitap eden bir kitap olduğunu düşünüyorum. Serinin diğer iki kitabı “once” ve “rise” henüz çevrilmediğinden hikayenin bütünü hakkında yorum yapabilmem mümkün değil tabii. Diğer iki kitabı da okuduktan sonra fikirlerimin değişme olasılığı var. Bunun yanında okuduğum yorumlara bakılırsa, kitabı çok beğenenler azımsanmayacak sayıda. Şans verilebilecek bir kitap deyip, sıyrılayım işin içinden.

Son olarak da, aslında bu eleştiriyi yapmayayım diyordum ama tutamayacağım kendimi. Kitabın kapağı gerçekten çok kötü. Kitapları satın alırken, kapaklarından etkilenen okurlardansanız diye söylüyorum, aşağıdaki kapakların içerikle uzaktan yakından bir alakası yok.

İyi okumalar dilerim.

Hoşçakalın…

Yeni Dünya – Anna Carey
Yeni Dünya - Anna Carey

Kitap adı: Yeni Dünya
Orijinal adı: Eve
Yazar: Anna Carey
Çeviri: Onur Kınacı Birler
Yayınevi: Pegasus
Sayfa: 309
Baskı: 2014
Tür: Roman

#Yeni Dünya – Anna Carey #Yeni Dünya #Anna Carey

Kitap Etiketleri:
Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

1Comment
  • Kum Şehri - Anna Carey
    Posted at 10:29h, 17 Mayıs Yanıtla

    […] üçlemesinin ilk kitabı Yeni Dünya’dan burada söz etmiştim. İlk kitapta, Eve’nin okuldan ve kralın askerlerinden kaçışını; […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend