Yeraltından Notlar – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

31 Ara Yeraltından Notlar – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Yeraltından Notlar, Dostoyevski’nin en farklı en derinden en sarsıcı ve en sert eserlerinden biri. Kitabın başından sonuna kadar dik bir duruşla okuyorsunuz ve sürekli olarak bir gergin duruyorsunuz. Kitap sizi içine alıyor ama sanki sizi içeri alırken sürekli olarak size istediği cevapları alamayan birinin sorularını soruyor. Her psikolojiye iyi gelmeyen türden bir psikoloji takınıyorsunuz çaresiz.

Zaten bilenler biliyor neyin ne olduğunu Dostoyevski ile alakalı. Ya bilmeyenler? Onlarda başlamak için Yeraltından Notlar’ı seçiyorlarsa tokatlanmaya hazır olmaları gerekiyor. Çünkü kitap başlar başlamaz egonuza ulaşıyor. Oradan bilinç altında ki size gidiyor. İtiraf edemediğiniz herşeyi o itiraf ediyor. Yeri geliyor özür diliyor ama yeri geliyor bağırıyor size. En aptal en çaresiz en güçsüz en olmasa keşke bu an dediğiniz anları yaşatıyor size. Süreklilikten korkuyorsunuz o an. Bitsin istiyorsunuz hem de hemen bitsin. İlkokula yeni başladığınız zamanlarda çocukların size bakışını sonra nedense sizi sevmeyişlerini ve size vurmalarını hatırlıyorsunuz. Sebepsiz yere canınızın yanmasını hatırlıyorsunuz. Nedenleri düşünmek yerine kaçmak geliyor aklınız. Bir yandan da bunu yapanlarla ilgili kendi kendinize yaptığınız o acımasız planlar geliyor aklınıza. Hiçbirini uygulayamasanız biel bunları düşünüyorsunuz. Asla yapamayacağınızı bildiğin her hayali o an o zorlukta kurmaya başlıyorsunuz. Sonunda sizin kahraman olduğunzu hepsinin üstesinden geldiğiniz o en güzel anları hayal ediyorsunuz. Ama burada o anlar çok kısa sürüyor. O kadar ince bir an ki o an o kadar yok ki sizde şaşırıyorsunuz. Çaresiz özürler bile geliyor aklınıza, dilenecek birileri olsa yanınızda. Ama sadece siz ve yalnızlığınız var yanınızda.

İki bölümden oluşan Yeraltından Notlar ilk olarak Yeraltı ile başlıyor ve sonra Notlar’la devam ediyor. Hepsi yeraltının derinliklerinden çıkmış olan bu metni okumanızı, tekrar okumanızı ve tekrar okumanızı tavsiye ediyorum. Korkarım yine bir şeyler eksik kalacaktır tüm tekrarlara rağmen.

İyi okumalar.

Kitap adı: Yeraltından Notlar
Orijinal adı: Записки из подполья
Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Çeviri: Nihal Yalaza Taluy
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikleri
Sayfa: 140
Baskı: 2015
Tür: Roman

yeraltindan-notlar-fyodor-mihaylovic-dostoyevski-2

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend