Yeraltından Notlar – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

22 Eki Yeraltından Notlar – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Aslında bu kitabı yorumlamak üzerine oldukça düşündüm ve haddime bile değil böyle büyük bir anlatım gücünü tasvir etmek. Bazı tadlar gerçekten anlatılamaz yada doğru cümleleri kuramazsınız, lugatınız yetmez. Dostoyevski okuyorsanız eğer bilirsiniz ki, duyduklarınız canlanır, karakterler ile dost olur, onları o kadar iyi tanırsınız ki, bir gün karşınıza çıktığında onların duygularına hakim olduğunuzu anlarsınız.

Yeraltından notlar, yeraltı ile başlar. Yazarın kendisi ve bizle olan paradoksal konuşması ile aklımızı açar ve okur. İlk bölümde açıkçası okur olarak neye uğradığımı şaşırdım. Bir masanın bir ucunda yazar, diğerinde ben, sorgulanıyordum. O kadar içine düştüm ki artık zihnimin okunduğunu hissediyordum.

Kiminiz tasvirlerimi abartılı bulabilir baylar ! ama gerçek ancak içine düşüldüğünde bulur sizi !

Neyse… Oradan, muhteşem bir şiir ile, ikinci kısmına geçtik ve anlatıcının dostları ile olan münakaşasının nedenlerini anlamaya çalıştım. Hayatınızda mutlaka tadına baktığınız bir ilişki yumağında bulacaksınız bu öyküde. İstenmemenin ve ispat etme arzusunun kıyılarında dolaşacaksınız. Adına gurur, kibir, ne derseniz deyin.

Finalde ise; anlatıcının, Liza adında genç bir kadınla olan delicesine konuşması o kadar vurucu ki, kitap kapandığında bir süre baka kaldım. Genç ve ümitleri olan bir kadına neden öyle şeyler söylenir ki ?!

Biliyorum ne Dostoyevski’yi ne de eserlerini yorumlamak benim haddime değil ama bir kaç şey söylemeden geçemezdim.

Kitap, Türkiye İş Bankası yayınları – Hasan Ali Yücel Klasikleri serisinden olup, 139 sayfadır.

iyi okumalar.

Kitap adı: Yeraltından Notlar
Orijinal adı: Записки из подполья
Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Çeviri: Nihal Yalaza Taluy
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikleri
Sayfa: 140
Baskı: 2015
Tür: Roman

Hemen satın alın

yeraltindan-notlar-fyodor-mihaylovic-dostoyevski

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend