Yıldız Tozu – Neil Gaiman

31 Mar Yıldız Tozu – Neil Gaiman

Yine güzel bir Neil Gaiman kitabı diyerek başladım Yıldız Tozu’nu okumaya. Fakat aradan geçen bir kaç on sayfadan sonra bir şeylerin fazlasıyla uzadığını hissetmeye başladım. Evet kötü gitmiyordu tabiki de fakat dediğim gibi birşeyler olmamış ya da fazla mı olmuş bilemiyorum tadını yitirmeye başlamıştı.

Bu tat kaçıran şeylerin birikmesinden sonra kitaptan hızlı bir soğuma yaşadım. Araya farklı kitaplar almak belki daha iyi olabilir diye düşündüm. Bu kitabı bitirdiğim sürede belki beş altı tane daha kitap bitirdim. İlerleyemiyordum. Okumak gelmiyordu nedense. Tabi bu kitabın kötü olduğu anlamına gelmiyordu. Hikaye muhteşem, hayal gücü inanılmaz güzel fakat bu kadar uzatılmamalıydı ve bu kadar gereksiz ara pasajlar olmamalıydı gibi geliyordu bana. Dediğim gibi bu kitaba kötü demek değil. Sadece benim için olmayanları daha doğrusu beni soğutan nedenleri sıralamaya çalışıyorum elimden geldiğince. Umarım başarılı olmuşumdur nedeni söylerken.

Kitabın konusu bir genç aşığın, sevgilisi daha doğrusu sevgili adayı ile gökyüzünü izlerken gördükleri bir yıldız kaymasından başlıyor. Hatun kişi bu kayan yıldızı çok beğeniyor erkekde bu yıldızı getireceğini söylüyor ve yola çıkıyor. Yıldızı getirmek için başka bir diyara geçiyor ve orada bir şekilde yıldızı buluyor. Fakat bu yıldız bir taşdan değil, etten yapılmış bir insan gibi adeta. Hatta gibisi bile fazla o da bir insan. Bir şekilde esir ediyor kendisine ve sevdiği kadına götürmek için yola çıkarıyor. Bu yolculuk için herşeyi göze alıyor, her türlü tehlikenin üstesinden geliyor. Fakat sevdiği kadın ne yapıyor? Başka birini buluyor…

Dediğim gibi konu çok güzel, anlatım çok güzel ama gereğinden fazla uzun ve gereğinden fazla, fazla karakter giriyor hikayeye. Belki de hiç anlatılmasa olabilecek onlarca sayfa var. Bu sayfalar kitaptan soğumama neden olsa da kitabı bitirdim. Sizin için etkisi böyle olmayabilir. Bilemiyorum.

İyi okumalar.

Kitap adı: Yıldız Tozu
Orijinal adı: Stardust
Yazar: Neil Gaiman
Çeviri: Berat Çelik
Yayınevi: İthaki
Sayfa: 344
Baskı: 2014
Tür: Fantastik

Yıldız Tozu – Neil Gaiman

yildiz-tozu-neil-gaiman-2

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend