Yıldız Tozu – Neil Gaiman

01 May Yıldız Tozu – Neil Gaiman

Yıldız Tozu’nun, üslup ve konu olarak, Gaiman’ın en farklı kitabı olduğunu söyleyebilirim. Daha önceki kitaplarındaki, “bestseller” kitaplarda görmeye alışkın olduğumuz anlatım tarzını bu kitapta pek göremedim. Yazar, daha çok Tolkien’i andıran masalsı bir anlatım şeklini tercih etmiş. Bence çok da başarılı olmuş. Çünkü Yıldız Tozu, adeta yetişkinler için yazılmış bir peri masalı gibi. Üstelik, Gaiman’ın diğer kitaplarında araya sıkıştırılsa da ciddi bir kavram olarak üzerinde durulmayan aşk konusu, Yıldız Tozu’nda çok daha fazla ön planda yer alıyor.

Kitabın baş karakteri Tristan Thorn’un annesi bir peri, babası ise insandır. Babası Dunstan Thorn, bir cadıya köle olmakla cezalandırılmış periye tutulur ve bir başkasıyla evlenmeden önce bu peri kızla birlikte olur. Daha sonrasındaysa, bir köle olan periyle yollarını ayırmak zorunda kalır. Ne var ki Dunstan Thorn, başka bir kızla ihtişamlı bir düğünle evlendikten sonra, köyde üzerinde Tristan Thorn adının yazılı olduğu bir bebek bulunur. Tristan, babasıyla birlikte büyür fakat kendisinin olanlardan haberi olmamakla birlikte, bir insan olan annesini gerçek annesi sanmaktadır. Yaşadıkları köy ve tabiri caizse “periler diyarı” diyebileceğimiz dünya, bekçilerin koruduğu ve insanların diğer tarafına geçmelerinin önlenmeye çalışıldığı bir duvarla ayrılmıştır. Tristan herkes gibi normal bir hayat yaşamaktadır fakat gün gelip güzelliği ile nam salmış Victoria Forester’a aşık olduğunda işler değişir. Victoria, o gece gökyüzünden kayan yıldızı bulup kendisine getirebilirse, Tristan’ın istediğini – ki Tristan’ın tek isteği Victoria ile evlenmektir – gerçekleştireceğini söyler. Victoria, bunun imkansız olduğunu bildiğinden Tristan’ı reddetmek amacıyla böyle bir söz vermiştir ne var ki Tristan, bu sözü oldukça ciddiye alır. Böylelikle, Tristan’ın duvarın ötesine geçip, gökyüzünden kayan yıldızı aramaya başlamasıyla, bir dizi maceranın kapısı aralanmış olur. Kayan yıldızın düştüğünde ayağını kırmış son derece aksi bir kız olan Yvaine çıkması ise, işleri hiç de kolaylaştırmayacaktır.

Kitabın konusunu kısaca özetlemiş oldum 🙂 Tabii işin içinde cadılar, ölüler, hükümdarlar, tek boynuzlu atlar vs. gibi bir dolu faktör de var. Üstelik henüz izleme fırsatı bulamasam da 2007 yapımı bir filmi de varmış.

yildiz-tozu-neil-gaiman-2

Kitapta sıkıldığım ve hızlı geçmek istediğim bazı yerler de oldu, örneğin Stormhold hükümdaları(Primus, Secundus, Tertius, Quartus, Quintus, Sextus, Septimus ki bu adamlar Tristan’ın dayısı olurlar. Bu arada demeden geçemeyeceğim ilginç olmuş tamam ama birinci, ikinci diye isim mi olur yahu 🙂 ) ile ilgili olan bölümler. Şahsen bu bölümleri çok kafa yormadan okudum ve çok da gerekli bulmadım. Hani olmasaydı da olurdu. Asıl hikaye çok daha güzeldi ve sanki bu bölümler aralara serpiştirilince asıl hikayenin akışını bozuyormuş gibi geldi bana. Ama kitabın kurgusu ve özellikle son kısmı çok hoşuma gitti, eğer fantastik kitapları seviyorsanız sizin de hoşunuza gideceğini tahmin ediyorum 🙂

İyi okumalar dilerim,

Sevgiler…

Kitap adı: Yıldız Tozu
Orijinal adı: Stardust
Yazar: Neil Gaiman
Çeviri: Berat Çelik
Yayınevi: İthaki
Sayfa: 344
Baskı: 2014
Tür: Fantastik

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

2 Yorum
 • alper@konuralp.gen.tr'
  Alper Konuralp
  Posted at 08:58h, 03 Mayıs Yanıtla

  Merhaba, Bu kitabı film olarak eşimle beraber izlemiştik, ve çok sevmiştik. Esasında yan oyuncu olmasına rağmen bizim en beğendiğimiz karakter Robert De Niro’nun canlandırdığı karakter idi. Hatta kendisi ancak filmin yarısında sahneye çıkıyordu.
  IMDB Adresi :
  http://www.imdb.com/title/tt0486655

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend