Yolun Sonundaki Okyanus – Neil Gaiman

07 May Yolun Sonundaki Okyanus – Neil Gaiman

Neil Gaiman’ın okuduğum ilk romanı. İnternette birçok yerde yetişkinler için yazdığı ikinci roman ama iyi değil ya da daha iyileri oldu tadında yorumlara denk geldim. Peki bunları bile bile neden Neil Gaiman okumaya bu kitapla başladım? Bu kitabını beğenirsem diğerlerine hayran kalacaktım. Kitap severlere iki önerim var. Her zaman için beklentileri düşük tutmak ve internette her yazana inanmamak. Kitap oldukça sürükleyici ve güzel. Evet belki hikaye biraz havada kalmış gibi yani bir yerlere bağlanacak gibi hissediyorsunuz kabul ediyorum ama sonuçta sizi sıkmıyor. Tam olarak hissedilen; sanki üç kitaptan oluşan bir serinin ortadaki kitabını okuyormuş gibi oluyorsunuz. Belki bir devam gelecektir bilemiyoruz, keşke gelse diyoruz.

Romanın konusundan çok fazla bahsetmek istemiyorum. Ya da uzun uzun yazmak istemiyorum. Çünkü kitapla ilgili yazılacak herşey spoiler (henüz okumamış kişilere kitabı anlatmak) olacaktır. Genel olarak bir tanıtacak olursam; yan yana çiftlik evlerinde oturan aileler ve yolun sonunda ki Hempstock ailesi. Kahramanımız eski yaşadığı yere geliyor ve Hempstock ailesini ziyaret ediyor. Sonra geçmişi hatırlıyor ve bize anlatıyor. Sonra tekrar günümüze dönülüyor. Hiç kopya vermeden özetleme diye buna denir sanırım 🙂

Burda açıkta kalan sorular var. Hempstock ailesi nedir? Necidir? Nerden gelmiştir? Kahramanımız bu kadar çabuk nasıl adapte oluyor? Nasıl bir çocuk bu? İçine girip çıkanlar bu kadar kolay nasıl çıkıyor? Hadi çıktı nasıl zarar vermiyor? Yoksa onunda mı bazı güçleri var? Normal insan değil mi? Normal nedir?

Belkide Neil Gaiman tüm bu soruları kendi hayal gücümüzle tamamlamamızı istemiştir. Ben öyle düşündüm ve kendi kendime cevaplar buldum okurken. Bu cevaplara da inandım ve kitabı tamamladım. Bu sayede çok büyük keyif aldım kitabı okurken. Eleştirmek için yer aramaktansa keyif almak için yer aramış oldum ve başarıya ulaştım. Mutlu bir kitap deneyimi oldu benim için.

Bundan sonraki Neil Gaiman deneyimi ise Mezarlıklar Kitabı olacak. Bu kitabı birçok kişi tavsiye etti. Eminim çok daha büyük bir haz ve keyif beni bekliyor. Sabırsızlıkla okuyacağım zamanı bekliyorum 🙂

Bu arada İthaki yayınlarına çok ama çok teşekkürler. Bizleri bu kitaplarla tanıştırdıkları yetmezmiş gibi çok büyük indirimlerle satın almamızı sağladı. Üsküdar Kitap Fuarı’ndan Neil Gaiman kitaplarını set olarak hem kendime hem yeğenime çok komik bir paraya almış oldum. Sanıyorum %60 üzeri bir indirim oldu. Kendilerinin büyük bir takipçisi olarak tekrar tekrar teşekkürler.

Keyifli okumalar.

Kitap adı: Yolun Sonundaki Okyanus
Orijinal adı: The Ocean At The End Of The Lane
Yazar: Neil Gaiman
Çeviri: Zeynep Heyzen Ateş
Yayınevi: İthaki
Sayfa: 192
Baskı: 2014
Tür: Bilim Kurgu, Roman

Yolun Sonundaki Okyanus Neil Gaiman

#Yolun Sonundaki Okyanus – Neil Gaiman #Yolun Sonundaki Okyanus #Neil Gaiman

Kitap Etiketleri:
,
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend