Yufka Yürek – Fyodor Dostoyevski

01 Mar Yufka Yürek – Fyodor Dostoyevski

Dostoyevski benim için her zaman en farklı, en iyi ve en okunasıdır. O yüzden yazılarım biraz yanlı olabilir, kusura bakmayın. Şu ana kadar kötü bir öyküsü ya da romanına denk gelmedim. En acemice yazılmış denilen bu kitabı Yufka Yürek bile bana son derece dahiyane geldi. Tamam belki Suç ve Ceza kadar sürükleyici ya da Karamazov Kardeşler gibi akıcı gitmedi ama her paragrafta düşünerek ağır ağır sindire sindire okumamı sağladı.

Yufka Yürek, Dostoyevski’nin ilk dönem öyküleridir. Dergilere yazdığı bir kaç öyküsü ile birlikte toplamda 9 öykü bulunur. Beyaz Geceler ve İkiz gibi uzun öykülerden önce yazdığı bu öyküler yazarın ilk dönem öyküleridir. Bu öykülerin arasında beni en çok etkileyenlerden biri Dokuz Mektuplu Roman oldu. Bir diğeri ise Ev Sahibesi. Oldukça farklı bir atmosfer çizen Dostoyevski size o anı en iyi şekilde veriyor. Kitabı okumuyor, sanki yaşıyorsunuz.

Dostoyevski’nin genelde karakterlerinde kullandığı düzensiz ruh hali olan karakterler, uyumsuz kişilikler, deliliğin sınırında yaşayanlar, toplumsal konum ve mevki meselesiyle kavgalı karakterler, takıntısı yüzünden bazı şeyleri yitirmiş kimseleri bu öykülerde görebiliyorsunuz. Bu karakterleri ilerleyen romanlarında ve öykülerinde çok daha iyi kullanan Dostoyevski, acemiliğini sadece bir kitapla atlatmış ve sonrasında çok büyük eserlere imza atmış. Yufka Yürek her ne kadar acemilik desemde bakmayın. Bu dediğim Dostoyevski gibi bir yazar için acemilik. Her ne kadar Dostoyevski gibi bir yazarı değerlendirecek ya da yorumlayacak biri olmasamda, Yufka Yürek’teki öyküler için böyle düşündüm.

Eğer Dostoyevski ile yeni tanışanlardansanız ve ilk okuduğunuz kitabı üzerinden değerlendirip, diğer kitaplarını okuyacaksanız Yufka Yürek ile başlamayın. Yok ben zaten tüm eserlerini bünyeye alacağım derseniz o zaman sorun yok. Zaten Dostoyevski gibi bir devden sonra okuduğunuz diğer tüm eserlerde o tadı arayacaksınız. Size tavsiyem edebiyatın devlerinde olan Dostoyevski’yi ayrı bir yere koyun ve asla kıyaslama yapmayın.

İyi okumalar.

Kitap adı: Yufka Yürek / Sürgün Öncesi Öyküler
Orijinal adı: Slaboye Serdtse
Yazar: Fyodor Dostoyevski
Çeviri: Sabri Gürses
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 312
Baskı: 2011
Tür: Hikaye/Öykü

#Yufka Yürek / Sürgün Öncesi Öyküler – Fyodor Dostoyevski #Yufka Yürek / Sürgün Öncesi Öyküler #Fyodor Dostoyevski #Dostoyevski #Yufka Yürek #Bir Yufka Yürekli

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Şubat 2015
    Posted at 20:24h, 01 Mart Yanıtla

    […] Dostoyevski benim için her zaman en farklı, en iyi ve en okunasıdır. O yüzden yazılarım biraz yanlı olabilir, kusura bakmayın. Şu ana kadar kötü bir öyküsü ya da romanına denk gelmedim. En acemice yazılmış denilen bu kitabı Yufka Yürek bile bana son derece dahiyane geldi. Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend