Yüksek Şatodaki Adam – Philip K. Dick

25 Şub Yüksek Şatodaki Adam – Philip K. Dick

II. Dünya savaşı A.B.D ve müttefikleri tarafından kaybedilse ve Nazi Almanyası ile Japonya galip gelseydi neler olabilirdi bir düşünün. Açıkçası kitabın karakter analizleri veya tam olarak ne anlatmaya çalıştığı üzerine bir şeyler söylemek istemiyorum. Anna Karenina romanından sonra bir hamleyle çok merak ettiğim bir kitap ve yazar olduğu için okumak istemiştim. Lakin roman yorgunluğundan mıdır bilmiyorum benim için çok verimli bir okuma olmadı.

Genel atmosferde başka bir düzen, bir başka distopya unsuru var. Amerika’nın batısı, Japonya, doğusu Nazi Almanyası tarafından sömürülmüş, batıda Çin ve Japonya düzeni içinde yaşamaya çalışan karakterler var.

Kitap ayrı birçok karakterin bölümlerinde oluşuyor. Juliana’da bunlardan biri. Kocası bir Yahudi ve el işçiliği yapan bir adam. Ortada bir kitap var ve bu kitap yasaklı bir kitap çünkü içeriği bizim şimdiki dünyamızı anlatıyor, yani savaşın Nazi Almanyasını ve Japonyayı bitirdiğini, kısacası savaşın ters koşullarını anlatıyor. Bu kitaptan etkilenen Juliana ise yanında bir başka adamla, yazarı bulmak için – ki bu yazar yüksek şatodaki adam oluyor – yolculuğa çıkıyorlar. Öte yandan Nazilerde bu yazarın peşinde ve Japonya ile iş birliği yapmaya çalışıyorlar.

Alt metinlerde dediğim gibi, Juliana’nın kocası, Frank, Bay Tagomi, Bay Childan karakterlerinde birbiri ile olan bağlarını ve hikayelerini görüyoruz.

Kitap AltıKırkBeş yayınlarından çıkma 429 sayfadır. Yalnız harfler küçültülmüş ve aslında iki katı sayfa okuduğunuzu hissediyorsunuz. Benim için yorucu bir okuma oldu. İleride belki bir daha okumayı düşünebilirim. Editöriyel tarafta ise belli imla kuralları eksiklikleri göze çarpıyor, bazı kelimelerde harfler eksik. Muhtemelen ikinci baski ile bunlar düzeltilir.

Diğer yazılarım için: www.ekinbulut.com

İyi okumalar.

Kitap adı: Yüksek Şatodaki Adam
Orijinal adı: The Man in the High Castle
Yazar: Philip K. Dick
Çeviri: Feyyaz Şahin & Murat Karlıdağ
Yayınevi: Altıkırkbeş Yayınları
Sayfa: 430
Baskı: 2016
Tür: Bilim Kurgu

Yüksek Şatodaki Adam – Philip K. Dick


Arka kapak;
Dilimize daha önce de kazandırılmış olan eserin Altıkırkbeş baskısı tamamen yeni bir edisyon. K Dick’in bu ödüllü başyaptının 6.45 versiyonu, yazarın kitabın bütününden daha derin bir tarihsel antropoloji merkeziyle kaleme aldığı « Nazizim ve Yüksek Şato » kitapçığını ek olarak içermekte, okur bu bölümü kitaptan ayrı bir metin olarak okuma ayrıcalığına sahip. Diğer yandan ise K Dick’in eserin yayımlanışı ardından –edisyonlara girmeyen- kitabın devamı niteliğini verdiği iki gövde metin de esere ek olarak ilk defa Türkçede yayımlanıyor.

Ekin Bulut
ekinbulut@gmail.com

Ekin Bulut, 1985 İstanbul doğumlu, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Özel bir yazılım firmasında kıdemli yazılım uzmanı olarka görev almaktadır. Fotoğraf çekmeyi, yürümeği, seyahat etmeyi seven Ekin Bulut, tam bir İstanbul sevdalısıdır.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend