Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar – J. D. Salinger

25 Kas Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar – J. D. Salinger

Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar, J. D. Salinger’in zaman zaman iç burkan zaman zaman güldüren eseri. İki hikayeden oluşan kitap, sizi çocukluğunuza götürüyor. Buruk bir gülümsemeyle okuyorsunuz kitabı. Güzel ve akıcı bir dili olan Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar, güzel bir sonbahar gününde, güzel bir kahve eşliğinde okunacak türden kitaplardan…

Tüm Glass ailesi öykülerinde olduğu gibi Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar’da ikinci ağabey Buddy Glass yazardır. Buddy, II. Dünya Savaşı sırasında, ordudan izin alıp ağabeyi Seymour’un nikahına gelişini anlatır. Fakat nikah yapılmaz. Damat ortalıklarda yoktur. Gelinin akrabalarıyla bir arabada enteresan bir yolculuk geçirir. İlk başlarda Buddy’nin Seymour’un kardeşi olduğunu bilmemektedir. Nedimenin kocası Robert, Muriel’in babasının sağır dilsiz amcası ve Helen Silsburn adında orta yaşlı bir kadın. Daha enteresanı ise gelinin bu nadide ekibini evlerine davet eder. Çok sıcak bir gündür. Serinlemek ister herkes. O an orada olsam nasıl olur diye düşünemden edemiyorsunuz inanın. Çok tuhaf bir an ne denir ne yapılır bilemediğiniz o güzide anlardan.

Fakat bu yaşananlar, abisi Seymour’un 1948’deki intiharına zemin hazırlamaktadır. Bunu o an oradaki kimse bilmez. Günlüğünü bulup, okuyan Buddy bile. İlk hikayenin başından sonuna sürekli olarak Seymour yerden yere vurulan, saygı yoksunu terbiyesiz bir insandır. Sürekli olarak kötülenen bir ağabeyin kardeşi olarak, tüm olup biteni izlemektedir Buddy.

İkinci öykü ile ilgili ise birşey yazmayacağım. Okuyunuz ve siz yorumlayınız.

Salinger kitapalrının olması gerektiği gibi olanı. Güzel bir kitap güzel bir burukluk güzel bir acabalar alemine dalış yaşattı yine. Teşekkürler ters ve asabi usta! Tavanları yükseltiriz biz o işler bizde. Eğer senin kardeşin gelecekse bir gün bir yerlerden, biz gerekeni gerektiği kadar yükseltiriz sorun olmaz. Yeter ki gelenlerimiz olsun bize. Gidenlerimiz gitmesi gerekenler olsun her zaman. Ama gelmesi gerekenler gelsin artık…

İyi okumalar…

Kitap adı: Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar
Orijinal adı: Raise High The Roof Beam, Carpenters and Seymour An Introduction
Yazar: J. D. Salinger
Çeviri: Sevin Okyay, Coşkun Yerli
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 156
Baskı: 2015
Tür: Roman

Hemen satın alın

yukseltin-tavan-kirisini-ustalar-j-d-salinger

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend