Zaman Makinesi – H.G. Wells

06 Ara Zaman Makinesi – H.G. Wells

Zaman Makinesi H.G. Wells’in, bilim kurgu klasikleri arasına giren eşsiz bir eseri. O kadar gerçekçi bir anlatıma sahip ki, acaba gerçekten yaptı mı? Diye içinizden geçiriyorsunuz bir an. Akıcı bir dilde ilerleyen kitap, bir yerden sonra sizi çok ileri bir tarihe götürüyor ve sanki oradaymışsınız gibi size orayı yaşatıyor.

Wells’in kitaplarını bilenler zaten ne demek istediğimi anlıyorlardır. Ama bilmeyenler için şunu söylemek isterim ki bu kitap bilim kurgunun klasikleri arasında ve olmazsa olmazlarınız arasında olması gereken bir kitap. Zaten başladığınızda sizi içine alıyor, ve elinizden düşürmeden bitirmenizi sağlıyor. Beğenmeme ya da hikayeyi yaşayamama gibi bir şey mümkün gelmiyor bana. Tabi herşeye rağmen bu insandan insana değişir elbette ama eminim ki Wells sizi bir yerlerden yakalayacaktır. Neden bu kadar emin konuşuyorum? Çünkü Wells size tek düze bir anlatımla tek düze bir tür ile hikaye anlatmıyor. Sizi sadece konuyla başbaşa bırakmıyor neden ve sonuç ilişkisini de size sunuyor. İşin tekniğini öyle bir anlatıyor ki bir an geliyor ve evet bu olabilir dedirtiyor size.

Kitabın konusu kitabın adından anlaşılıyordur sanırım. Zaman makinesi yapan bir adam ve yaptığı bu makine ile yaşadıkları. Zaman makinesi ile 802701 yılına gidiyor. Kitabın yazıldığı zamanların 1895’li yıllar olduğunu hesaba katarsanız, nasıl bir hayal gücü ile karşı karşıya olduğunuzu anlarsınız. Anlatıcımız yani baş karakterimiz olan Zaman Gezgini, gittiği yerde insanlara daha doğrusu Eloiler’le karşılaşıyor. Zaman makinesini kaybediyor, daha sonra onu arayıp buluyor geri dönüyor ve sonra tekrar zaman makinesini deniyor ama bu kez…

Daha fazlasına girmeye gerek yok işin tadı kaçmasın diye düşünüyorum. Alınız okuyunuz. Bilim kurgu severler çoktan okumuş olduğunu düşünüyorum. Hala bir yerlerde okumayan varsa hemen başlasa iyi olur çünkü çok şey kaçırıyor…

İyi okumalar.

Kitap adı: Zaman Makinesi
Orijinal adı: The Time Machine
Yazar: H.G. Wells
Çeviri: Volkan Gürses
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 128
Baskı: 2012
Tür: Bilim Kurgu

Zaman Makinesi - H.G. Wells

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend