Zaman Makinesi – H.G. Wells

19 Ağu Zaman Makinesi – H.G. Wells

Zaman makinesi ve zaman yolculuğu fikirleri şu ana dek yüzlerce yönetmen veya yazar tarafından işlendi, filmlere ve kitaplara konu oldu, defalarca tartışıldı. Ancak bu fikri ilk kez ortaya atan Zaman Makinesi’nin yazarı H.G. Wells’den başkası değil. Açıkçası zaman yolculuğu ilgimi çektiği için bu kitaba büyük bir hevesle başladım. Bu hevese ve beklentiye rağmen en ufak bir hayal kırıklığı yaşamadım ve büyük bir hayranlıkla okudum. Bir kere kitap yalnızca zaman yolculuğu hikayesi değil. Aynı zamanda geleceği işleyen başarılı bir distopya, iyi analiz edilmiş ve çarpıcı şekilde işlenmiş bir öykü. Zaman Yolcusu, çok çok uzak bir geleceğe gittiğinde insan ırkının ikiye bölünmüş olduğunu görür; yukarıda yaşayanlar ve aşağıda yaşayanlar.

Yukarıda yaşayanlar, günümüzün lüks ve refah içinde yaşayanlarıdır. Zayıflardır, boyları bir metre yirmi santimden daha uzun değildir. Sıkıntı nedir bilmediklerinden güç ve zeka gibi fonksiyonları körelmiş, narin ve savunmasız yaratıklara dönüşmüşlerdir. Aşağıda yaşayanlar, günümüzün işçi sınıfı olarak nitelendirilebilir. Bu insanlar karanlıkta kalmış ve güçlerini kaybetmemişlerdir. Bir yönüyle bu iki ırk, yönetici ve hizmet eden tarafın son hallerini oluşturmaktadırlar.

Kitabın asıl çarpıcı ve tüyleri diken diken eden tarafı ise, bu iki ırkı birbirinden kopmaya iten asıl sebeptir. Zaman Yolcusu geri dönebilmek için, aşağıdakiler tarafından saklanan zaman makinesini bulmak zorundadır. Bu süreçte geleceği her yönüyle analiz edebilme imkanı bulur. Wells’in bu başarılı romanı, pek çok kurgu fikrinin alt yapısını sunduğu kadar çağdaş bilim kurguya da zemin hazırlamıştır. Bu nedenle de bilim kurgu severlerin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.

İyi okumalar dilerim!

Kitap adı: Zaman Makinesi
Orijinal adı: The Time Machine
Yazar: H.G. Wells
Çeviri: Volkan Gürses
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 128
Baskı: 2014
Tür: Bilim Kurgu

Hemen satın alın

zaman-makinesi-h-g-wells-2

#Zaman Makinesi – H.G. Wells #Zaman Makinesi #H.G. Wells

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

1Comment
  • info.melisa2001@gmail.com'
    Melissa
    Posted at 11:50h, 11 Ekim Yanıtla

    Tek kelimeyle “çokmu boş kaldınız” …

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend