Zenciler – Jean Genet

01 Mar Zenciler – Jean Genet

Zenciler, Jean Genet’in uzun zamandır okumak istediğim bir oyunuydu. En sonunda başlama frsatım oldu. Daha öncesinde yazarla tanıştığım için okuma zorluğu çok çekmedim. Çünkü yazarın tarzını biliyordum. Balkon kitabından sonra işin aslı biraz daha az sürükleyici gelse de kitabı sıkılmadan okudum diyebilirim.

Kitap batı uygarlığının Afrika halklarına ve Afrika’ya olan bakış açısını ustalıkla bizlere sergiliyor. Kimi zaman bir opera eseri gibi gözlerinizde canlanan oyun, kimi zaman batının iki yüzlü pis oyunlarını çarpıyor suratımıza. Kimi zaman dalıp gidiyor, yaşanmış olabilecekleri düşünüyoruz zihnimizde. Medeni denilen batının yaptıklarını bir bir göz önüne getirmeye çalışıyor, yapmış olabileceklerini düşünüyoruz.

Batının Afrika’ya bakışı her zaman bir sömürü içindi biliyorsunuz. Sürekli olarak maden zenginliklerini, doğal kaynaklarını ve en önemlisi ise değerli taşları sömürmek için gidiyorlardı. Bununla da yetinmeyerek iş gücü olarak orada yaşayan halkları kullanmaları ve en önemlisi, en kötüsü orada yaşayan insanları köleleştirmişlerdi. Günümüzün “modern” dünyasında da aslında çok fazla değişiklik yok. Yine aynı niyetlerle gidiliyor yine aynı çıkar oyunlarına devam ediliyor. Kölelik kalktı dense de siz inanmayın. Sadece ismi değişti…

Gerek konunun derinliği ve bende hissettirdiklerinden olsun, gerek kitabın değindiği konunun kurgusu olsun yazılacak çok şeyi beraberinde getiriyor. Fakat bu kadar kapsamlı bir yazı yerine ben size bu kitabı okumanızı tavsiye edip gitmeyi tercih ediyorum.

Belki biraz daha detaylı araştırmak daha fazla okumak daha fazla farkında olmak lazım.

İyi okumalar.

Kitap adı: Zenciler
Orijinal adı: Les Nègres
Yazar: Jean Genet
Çeviri: Nami Başer
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa: 96
Baskı: 2014
Tür: Tiyatro

Zenciler – Jean Genet

Arka kapak;
Çağımızın en aykırı yazarlarından olan Jean Genet şiir ve romanlarında ya kendini ya da kendine yakın bulduğu çevreleri anlatırken oyunlarında kendini özdeşleştirdiği toplumun dışında yaşamayı seçen insan toplulukların dile getirmiştir. Büyük Gözaltı’nda mahkumları Balkon’da genelevde yaşayanları Hizmetçiler de hanımlarınnı ortadan kaldırmak isteyen hizmetçileri anlatan Genet Zenciler’de ise Batı uygarlığının baskı altında tuttuğu siyah derilileri konu edinmiştir.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend