Kum Şehri – Anna Carey

17 May Kum Şehri – Anna Carey

Eve üçlemesinin ilk kitabı Yeni Dünya’dan burada söz etmiştim. İlk kitapta, Eve’nin okuldan ve kralın askerlerinden kaçışını; isyancılarla tanışmasını ve sığınma kamplarında geçirdiği sıkıntılı günleri okumuştuk. Bu kez ikinci kitapta, kralın kurduğu kum şehrine gidiyoruz.

Salgından sonra, dünya ülkeleri otorite boşluğunu doldurabilmek için bir çeşit rekabet halinde. Yeni Amerika da, yeniden eski gücüne kavuşup; salgının etkilerinden ilk kurtulan ülke olabilmek için akıl almaz yöntemlere başvuruyor. Eve, getirildiği kum şehrinde, Yeni Amerika’nın yönetimini üstlenen babasının isteklerine boyun eğmek zorunda bırakılıyor. Ne var ki geçmiş hayatını unutmayı başaramayarak, kendini sık sık isyancılara yardım ederken ve onlar için casusluk yaparken buluyor.

İlk kitapta tek taraflı bir mücadele varken; ikinci kitapta mücadeledeki her iki tarafı okuyabiliyor ve gerektiğinde karşılaştırma yapma imkanı buluyoruz. Üstelik, Eve’nin geride bırakmak zorunda kaldığı, okulda “nüfusu arttırmak” için kullanılan Pip, Ruby ve Arden ile buluşması da oldukça duygusal işlenmiş.

Bana kalırsa her ne kadar basit bir dille yazılmış olsa da, “distopya” türünü sevdirebilecek güzel bir seri olma yolunda ilerliyor üçleme.

Ne var ki ilk kitaba göre, ikinci kitabın biraz daha sönük kaldığını düşünüyorum. Neden diye sorarsanız, ilk kitapta altı çizilecek ve tekrar tekrar okunmaya değer cümleler vardı. Eve akıllı ve güçlü bir kızdı – en azından çoğu zaman 🙂 -. Fakat ikinci kitap, Eve’nin kararsızlıkları ve hatalarıyla dolu. Bana kalırsa ikinci kitabın tek artısı, mutlak güç olabilme tutkusuyla insanların ne kadar insanlıktan çıkabileceğini anlayabiliyor olmanız.

Her şeye rağmen ve yine de,
Bir yolculuğa çıkacaksanız, feci halde sıkıcı bir gün geçiriyorsanız, günlük hayatın stresi sizi bunalttıysa – evet, reklamcılık sektörüne hızlı bir giriş yaptım 🙂 – okumak için güzel bir kitap olacaktır Eve serisi.

Arka kapaktaki tanıtımı da ekliyorum son olarak;

Yeni Amerika’daki kadınları bekleyen korkunç kaderden çok uzakta, kendileri için bir cennet sayılan Califia’da yaşamaktadır. Ama bu güvenli hayatın bir bedeli vardır: Sevdiği genci, Caleb’ı, yaralı bir halde Califia’nın girişinde bırakmaya zorlanmıştır. Eve, Caleb’ın başının dertte olduğunu duyunca, onu kurtarmak için tekrar dışarı çıkmaya karar verir ama bunu başaramadan yakalanarak Yeni Amerika’nın başkenti Kum Şehri’ne getirilir.

Şehrin duvarları arasına hapsolan ve geçmişiyle ilgili şaşırtıcı bir sırrı ortaya çıkaran Eve, Caleb’ın yaşadığını öğrenince onunla olabilmek için hapishaneden kaçmaya çalışır ancak bunun ölümcül bir bedeli olacaktır. Genç kız, sevdiklerini kurtarmak ile Caleb’ı sonsuza kadar kaybetmek arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır.

İyi okumalar dilerim!

Kitap adı: Kum Şehri
Orijinal adı: Once
Yazar: Anna Carey
Çeviri: Onur Kınacı Birler
Yayınevi: Pegasus
Sayfa: 318
Baskı: 2015
Tür: Roman

kum-sehri-anna-carey

#Kum Şehri – Anna Carey #Kum Şehri #Anna Carey

Kitap Etiketleri:
Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend