Tüneldeki Çocuk – Sait Faik Abasıyanık

27 May Tüneldeki Çocuk – Sait Faik Abasıyanık

Okuduğum en iyi Sait Faik öykülerini barındıran kitap Tüneldeki Çocuk oldu. Kitabın başından sonuna kadar sıkılmadan bir çırpıda okunan öyküler var. Bu öyküler herhangi bir insanı konu alan, herhangi bir hayattan öyküler. Ama okudukça elinizden bırakamayacağınız hayat parçaları öyküler.

Sait Faik öykülerinde okumaya başlar başlamaz kendinizi kitabın içinde bulursunuz. O anlatılan anda yaşar, o zamanın gerekliliklerini benimser, o zaman göre yaşarsınız kısacası. Hiç bir şey size yapay gelmez. O yaşantılar o hayatlar sanki sizin gözünüzün önünde akar gider. Bunu hemen hemen tüm öykülerinde görebilirsiniz Sait Faik’in.

İşte Tüneldeki Çocuk’ta aynen böyle bir kitabı yazarın. O kadar bizden, o kadar içten, o kadar güzel kitap. Bir kez değil bir kaç kez okuma ihtiyacı hissettiren, okumaktan büyük bir haz aldığınız kitaplardan.

Eğer Sait Faik okumaya yeni başlayacaksanız bence bu kitabı seçin ilk okuma olarak. Çünkü bu kitaptan sonra tüm kitaplarını okumak isteyeceksiniz.

İyi okumalar.

Kitap adı: Tüneldeki Çocuk
Yazar: Sait Faik Abasıyanık
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa: 120
Baskı: 2016
Tür: Hikaye

Tüneldeki Çocuk – Sait Faik Abasıyanık

Arka kapak;
“Sait Faik yolda, sinema önünde, otobüste, köprü üstünde, vapurda, Gülhane Parkı’nda, ne bileyim bir dükkânda ya da İstanbul’un en kıyıda köşede kalmış bir yerinde rastladığı insanları kollarından tutup öykülerine sokuşturur.

Tabii, bu öyküleri düzmek için yanaştığı her insana hemencecik el atmaz, onları, kavun alıyormuş gibi iyice tartar, koklar ve öykü olabilecek bir yan bulduktan sonra onlara kucak açar. Çünkü ona göre her insanın içinde öykü bulunmaz. Yazara düşen iş, içinde öykü taşıyan insanı kıstırmaktır. Bir kez kıstırdıktan sonra da elini uzatıp onun içinden öyküyü çekip çıkarmaktan başka iş kalmaz.”
-Salâh Birsel, Ah Beyoğlu Vah Beyoğlu’dan-

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend