Köpek Kalbi – Mihail Bulgakov

10 May Köpek Kalbi – Mihail Bulgakov

Zamanında doktorluk ve yazarlık mesleğini icra etmiş Mihail Bulgakov’un, şu ana dek okuduğum her eseri beni fazlasıyla etkiledi. Fakat Köpek Kalbi’ne karşı başlarda sabit bir uzaklığım vardı. Başları bir köpeğin bakış açısından yazılmış gibiydi ve arka kapak yazısını dahi okumadığımdan, kurgusunun yazarın diğer eserlerine göre basit olduğu fikrini edinmiştim – olmayasıca ön yargılar işte.
Sonra nasıl oldu bilmiyorum, bir anda elime Köpek Kalbi’ni aldım ve hiçbir şey düşünmeden okumaya başladım. Kitap başlarda oldukça sakin ilerliyordu:
İtilip kakılan, eziyet edilen bir sokak köpeği. O köpeği merhametiyle sahiplenen ünlü bir doktor.
Köpek yeni sahibiyle mutlu. Artık bir evi, bir sahibi var, yediği önünde yemediği arkasında. Gün geçtikçe kilo da alıyor.
Ancak bu güzel olaylar cereyan ederken bile içinizde bir kuşku oluşmaya başlıyor.

Ve kitabın kırılma noktası da tam o anda gerçekleşiyor.
Bu ünlü doktor, hipofiz bezinin “gençleşme” yönünde bir etkisi olabileceği yönünde bir hipoteze sahip. Dolayısıyla hipotezini test etmek zorunda. Şarik adlı sevimli köpekçiğe, yakın zamanda ölen bir adamın er bezlerini ve hipofizini naklediyor. Aslında köpeğin bu ameliyattan sağ çıkabileceğine dair yüksek umutları yok doktorun. İş bu ya, köpek yaşıyor. Ve sonrasında akıl almaz olaylar gelişiyor.

Hipofiz bezi gençleşmede değil de “insanlaşma”da etkiliyse ve bu köpek, zamanla bir insana dönüşürse, ne gibi sıkıntılar doğabilir?
Kitap aslında bu etkileyici kurguyu işlerken, aynı zamanda sovyetler dönemine dair esaslı bir yergi çıkarıyor ortaya. Bu yüzden de 1925 yılında yazılmasına rağmen kendi ülkesinde 1987’de basılabilmiş ki bu yıl, yazarın vefatından 40 yıl sonrasına tekabül ediyor. Öte yandan yazarın çoğu eserinde, yergiyi böyle zekice kurguların altına ustalıkla gizleyebiliyor olması, beni her defasında şaşırtıyor ve yazara olan hayranlığımı bir üst seviyeye taşıyor.
Kitabın, 1988 yapımı bir de filmi varmış, okuduktan sonra izlemek isteyen olursa diye afişini ekliyorum:

kopek-kalbi-mihail-bulgakov-filmi

Hızlı okunan, akıcı, kara mizah tadındaki bu eseri tavsiye ederim, herkese iyi okumalar!

Kitap adı: Köpek Kalbi
Orijinal adı: Heart of a Dog
Yazar: Mihail Bulgakov
Çeviri: Mustafa Yılmaz
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları / Modern Klasikler Dizisi
Sayfa: 136
Baskı: 2015
Tür: Roman

Köpek Kalbi – Mihail Bulgakov

Zeynep Yılmaz
zeynep96yilmaz@gmail.com

1996 İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olan okuyucumuz, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyor.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend