Ölen Adam – D.H. Lawrence

23 Tem Ölen Adam – D.H. Lawrence

Ölen Adam, okuduğum en tuhaf en belirsiz kitaplardan biri oldu. Başından sonuna kadar bir tür gizem silsilesinin devam ettiği kitapta, yazarın kurguladığı olayın olumsuz bir yanını göremedim. Her ne kadar inanılması zor bir olay gibi görünse de ister istemez kendimi bu duruma inandırmış olarak buldum kendimi.

Kitabımız yırtık pırtık olmuş kefeniyle gezen daha doğrusu bir yere ulaşmaya çalışan bir adam ile başlıyor. Bu adamımız sanki tabuttan kaçmış gibi görünüyor gözümüze betimlemeler sonrasında. Dahası bu adam bir şeylere inat yaşamış gibi de görünüyor. Ama bu adamın bir derdi olduğu, bu sebeple ölmediği daha doğrusu belki de ölemediğini anlıyoruz. Kendisine gelmesi için bir kaç gün gerekiyor. Kimsenin göremeyeceği, kimsenin sorguya çekemeyeceği bir yerde bir süre geçirmesi gerekiyor.

Güvenilir insanlar bulabilen Ölen Adam’ımız, inzivaya çekiliyor. Çok kısa belki de uzun bir zaman geçiriyor. Kendisine geliyor biraz biraz. Ölen Adam bir anda yeniden yaşayan adam oluyor. Belki de olmuyor…

Bütünüyle gizemli bir kitapmış gibi gelen bu kitabı tavsiye ederim.

İyi okumalar.

Kitap adı: Ölen Adam
Orijinal adı: The Escaped Cock
Yazar: D.H. Lawrence
Çeviri: Bilge Karasu
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa: 84
Baskı: 2010
Tür: Roman

olen-adam-d-h-lawrence

Ölen Adam – D.H. Lawrence

Arka kapak;
Avluya çıkarken, genç horoz öttü. Cılızlaşmış, kısık bir ses çıkarıyordu ama kuşun bu sesinde acıdan kuvvetli bir şey vardı. Yaşamak gerekliliğiydi bu, hatta dirimin zaferini çağırmaktı. Ölmüş olan adam durup, kaçmış, sonra da yakalanmış horozun tüylerini kabartışına, dirimden ölüme yeniden bir meydan okuyuşta başını dikerek, gagasını aralayarak ayaklarının ucuna basarak ileriye uzanışına bakıyordu.
İngiliz edebiyatının büyük yazarı D.H. Lawrence’tan yine büyüleyici, ama bir o kadar da huzursuz edici bir kısa roman. Dirilen ve dünyanın, Avrupa’nın perişan kırlarında paralanmış kefeniyle dolaşmaya başlayan bir adam… Lawrence, İsa’ya ait mitleri güçlü birer çağdaş metafor olarak ortaya koyuyor bu metninde. Ölen Adam, Bilge Karasu tarafından Türkçe’ye kazandırılmış ve 1963 yılında TDK Çeviri Ödülü’nü almış. İlk elde okunması gerekenler arasında.

Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

Yorum yok

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend