Tavandaki Kukla – Ingvar Ambjörnsen

11 Şub Tavandaki Kukla – Ingvar Ambjörnsen

Beyaz Zenciler’in yazarı Ingvar Ambjörnsen romanlarından biri Tavandaki Kukla. Hikayemiz iskandinav topraklarında ve tadında geçiyor. Tecavüz kurbanı, akıl hastanesinde kalan kız kardeşinin (Stina) intikamını almak isteyen ablanın (Rebekka) hikayesi. Çok üstün körü bir özet geçtim. Çok ayrıntıya girmeden. Bu intikamı klasik yöntemlerle almıyor ama kahramanımız. Telefon sapıklığı ile başlıyor intikamına. Tecavüzcü sapığımız geçmişi silmiş, bir aile kurmuş ve son derece saygın saygın hayatına devam ediyor. Telefon sapıklığından sonra, geçmişte tecavüzcü sapık, fakat şimdilerde saygın iş adamı olan kişinin eşi ile arkadaş oluyor. Bu şekilde olaylar gelişiyor. Birde Leo adlı denizler adamı var. Rebekka bu kişi ile yolda tanışıyor ve işler ilerliyor. Bir aşk mı? Pek sayılmaz. Hatta bu kitapta aşk hariç hemen hemen herşeyi bulabilirsiniz ama aşkı bulamazsınız. Bulsanız bile bu aşk sıradan değil, Ingvar Ambjörnsen tarzı olacaktır!

“Tavandaki Kukla intikamcı bir kadının hikayesi ama aynı zamanda ‘suç’, ‘ceza’ ve ‘intikam’ üzerine düşünmeye davet eden bir yeraltı kitabı…”

Beyaz Zenciler’den sonra beklentilerinizi karşılar mı karşılamaz mı bilmiyorum fakat hiçbir kitabı bir diğeri ile kıyaslamadan okumak gerekli diye düşünüyorum. Hele ki Ingvar Ambjörnsen’in tüm kitaplarını okumak istiyorsanız.

“Ya cennete gidemezsek Rebekka?
Ya bir hayatın tamamını yaşamak zorunda kalırsak bu dünyada Stina?”

Benim için tüm kitapları okunmalı yazarlar arasında yer alan Ingvar Ambjörnsen, hem üslubu ile hemde hikayelerinde ki farklı yanlar ile beni çekiyor. Tavandaki Kukla’yı Ingvar Ambjörnsen ile tanışmak için iyi bir başlangıç olmayacağını düşünüyorum. Ingvar Ambjörnsen’in birkaç kitabını okuduktan sonra okumalısınız.

Huzurlu okumalar…

Kitap adı: Tavandaki Kukla
Orijinal adı: Dukken I Taket
Yazar: Ingvar Ambjörnsen
Çeviri: Banu Gürsaler Syvertsen
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa: 138
Baskı: 2005
Tür: Roman

tavandaki-kukla-ingvar-ambjornsen

#Tavandaki Kukla – Ingvar Ambjörnsen #Tavandaki Kukla #Ingvar Ambjörnsen

Kitap Etiketleri:
Metin Yılmaz
metin@metinyilmaz.com.tr

İzmir doğumlu. Web geliştirme uzmanı olarak çalışır. Seyahat etmeyi sever. Okumayı sever. İstanbul'da yaşar, Ege'yi özler.

1Comment
  • Bu Ay Okuduklarım - Ocak 2015
    Posted at 00:14h, 12 Ekim Yanıtla

    […] Beyaz Zenciler gibi bir romandan sonra tatmin etmeyecektir. Fakat hem yeraltı edebiyatını tamamlamak hem de Ingvar Ambjörnsen için okunabilir bir kitap… Yazının devamı için… […]

Yorum yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Yazılar izinsiz kopyalanmamalı!
Send this to a friend